17.12.2019

Zarządzanie placówką medyczną bez wsparcia działaniami marketingowymi? Niemożliwe!

Wróć do wszystkich wpisów

Zarządzanie placówką medyczną bez wsparcia działaniami marketingowymi? Niemożliwe!

Rosnąca konkurencja w prywatnej, jak i publicznej służbie zdrowia, sprawia, że dla każdej placówki medycznej prowadzenie działań marketingowych ukierunkowanych na pacjentów staje się wręcz koniecznością. Jeśli więc do tej pory nie prowadziłeś dla swojej placówki medycznej działań marketingowych – zacznij koniecznie! Co zyskasz? Przede wszystkim pacjentów. Dobrą komunikację z nimi. Pozytywny wizerunek. Przychody na odpowiednim poziomie, które pozwolą Twojej placówce funkcjonować tak, jak Ty byś tego chciał. W artykule znajdziesz sporą dawkę inspiracji – jak zacząć wdrażać działania marketingowe w Twojej placówce.

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega marketing w branży medycznej
  • Jak możesz kreować pozytywny wizerunek swojej placówki wśród pacjentów
  • Jak pozyskiwać pacjentów w internecie
  • Jaką rolę w marketingu odgrywają nowoczesne technologie
  • Jak telemedycyna może wpłynąć na wizerunek placówki, w której została wdrożona
  • Jakie działania marketingowe możesz wdrożyć w swojej placówce samodzielnie
  • Co zyskuje placówka prowadząca działania marketingowe
  • Jak ważny jest marketing w zarządzaniu placówką medyczną

Marketing w zarządzaniu placówką medyczną – co to właściwie oznacza?

Działania marketingowe podejmowane przez placówkę medyczną to nie tylko pozyskiwanie pacjentów. To również umiejętność ich utrzymania poprzez obsługę na najwyższym poziomie. Wysokiej jakości obsługa pacjenta w placówce medycznej to wychodzenie naprzeciw jego potrzebom poprzez udostępnienie mu wygodnych rozwiązań, dbanie o jego komfort podczas pobytu w placówce oraz dbanie o jego cenny czas i finanse. Również dbałość o prowadzenie odpowiedniej komunikacji z pacjentem sprawia, że nasza placówka jest tą, do której pacjent chce wracać.

Pojęcie marketingu dla placówki medycznej jest niezwykle szerokie. Obejmuje działania typowo marketingowe, jak również z zakresu public relations, komunikacyjne i technologiczne. Marketing w zarządzaniu placówką medyczną to podstawowe narzędzie biznesowe, wykorzystywane przez managerów przychodni . Warto jednak pamiętać, że marketing jest nieocenionym wsparciem w pozyskiwaniu pacjentów dla placówki, natomiast wysoka jakość oferowanych usług sprawi, że pacjenci będą chcieli skorzystać z nich ponownie i wrócić do Twojej placówki.

Kreuj pozytywny wizerunek swojej placówki na wiele sposobów

W pozyskiwaniu nowych pacjentów dla placówki pomoże Ci przede wszystkim kreowanie jej pozytywnego wizerunku. Pamiętaj, że skuteczne budowanie wizerunku to konsekwentne tworzenie tożsamości Twojej placówki. To kreowanie sposobu, w jaki Twoja marka będzie postrzegana nie tylko przez pacjentów, ale także przez personel medyczny.

Na wizerunek wpływa szeroki wachlarz elementów: wygląd placówki z zewnątrz oraz wygląd jej wnętrza, oferta, nastawienie personelu do pacjentów, wszelkie aktywności placówki związane z lokalnymi wydarzeniami i ogólnopolskimi lub ogólnoświatowymi akcjami, dostępność lekarzy, obecność cenionej kadry lekarskiej, opinie o lekarzach, rodzaj i koszt świadczonych usług, porównanie z konkurencją, dbałość placówki o wygodę i komfort pacjentów, sposób prowadzenia komunikacji z pacjentami, szybkość i jakość obsługi, wygląd i funkcjonalność strony internetowej, funkcjonowanie rejestracji, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań… Takich elementów jest znacznie więcej i jest to temat na długą opowieść.

Ważne, abyś wiedział, że należy zadbać o nie wszystkie, aby wykreować wizerunek placówki z jednej strony przyjaznej pacjentom, a z drugiej atrakcyjnej dla wykwalifikowanej kadry lekarskiej. To w takiej placówce pacjenci chętnie szukają pomocy. I to właśnie taką chętnie polecają swoim znajomym i rodzinie. Dlatego działania z zakresu public relations należy w marketingu w branży medycznej postawić na pierwszym miejscu i zadbać, aby o naszej placówce mówiono tylko w ciepłych słowach.

Pozyskuj pacjentów dla swojej placówki medycznej wykorzystując nowoczesne media

Marketing związany z pozyskiwaniem pacjentów placówka może prowadzić w wielu kanałach. Możliwości dotarcia do osób poszukujących usług oferowanych przez Twoją placówkę w dobie Internetu są nieograniczone. Możesz pomóc pacjentom znaleźć Twoją przychodnię lub gabinet w wyszukiwarce Google. Poradzisz sobie z tym samodzielnie, korzystając z wielu ogólnodostępnych źródeł wiedzy. Jeśli jednak wolisz powierzyć to zadanie specjalistom – skorzystaj z  pomocy agencji marketingowej.
Możesz pozyskać pacjentów również dzięki obecności w mediach społecznościowych. Portal taki jak Facebook z powodzeniem posłuży Ci też jako jedno z miejsc, w którym Twoja placówka będzie komunikowała się z pacjentami. A nawet umawiała pacjentów na wizyty. Wyszukiwarka i portale społecznościowe będą pomostem prowadzącym do Twojej własnej platformy rejestracji wizyt online. To ogromna wygoda dla wielu pacjentów i zachęta do skorzystania z usług Twojej placówki.

Zaznacz swoją obecność w internecie oraz udostępniaj pacjentom nowoczesne rozwiązania ułatwiające rejestrację. Zyskujesz w ten sposób ogromną przewagę konkurencyjną nad placówkami, które takich możliwości nie dają. Czy warto? Odpowiedź jest tylko jedna – zdecydowanie tak. Ponieważ takie działania marketingowe zwracają się z nawiązką.

Nowoczesne technologie ogromnym wsparciem marketingowo-wizerunkowym

Jaką rolę w marketingu dla branży medycznej odgrywają nowoczesne technologie? Ogromną. Przede wszystkim pomagają placówce w jej codziennym funkcjonowaniu, ułatwiając personelowi wiele czynności. Z punktu widzenia zarządzania placówką znacznym ułatwieniem są automatyczne rozliczenia – pracowników, z NFZ, z pacjentami , rejestracja pacjentów, obsługa połączeń telefonicznych, zarządzanie urlopami pracowników. Technologia wspiera również personel  medyczny, oferując mu systemy do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, zarządzania terminarzem wizyt i wystawiania elektronicznych dokumentów takich jak e-recepty, e-zwolnienia, czy e-skierowania. Nowoczesne technologie nie tylko budują pozytywny wizerunek placówki wśród pacjentów, ale są też nieocenionym wsparciem sprzedaży.

Chcesz wprowadzić nowe technologie do codziennej pracy swojej przychodni? Testuj Aurero bezpłatnie i zyskaj wsparcie w zarządzaniu.

Telemedycyna narzędziem marketingowym?

Wykorzystanie telemedycyny w marketingu to strzał w dziesiątkę. Dzisiejsi pacjenci, zabiegani w codziennym życiu, poszukują oszczędności czasu i możliwości wygodnego korzystania z wszelkich usług. Takimi usługami są również konsultacje lekarskie. Zamiast tracić czas na dojazd do placówki, a następnie czekać w kolejce do lekarza, tylko po to, aby otrzymać receptę na stale przyjmowany lek – pacjent może zgłosić się po nią poprzez kontakt zdalny z placówką lub lekarzem.

Pozytywne aspekty telemedycyny dostrzegają nie tylko ludzie młodzi, dla których największymi jej zaletami są wygoda i oszczędność czasu. Na usługach telemedycyny znacznie zyskują również osoby starsze, które miewają problemy z dotarciem do placówki. Rozwiązania telemedyczne docenią też mieszkańcy małych miejscowości,  znacznie oddalonych od usług medycznych, zwłaszcza tych specjalistycznych. Placówka, która wdraża telemedycynę, zdecydowanie kreuje wizerunek placówki nowoczesnej, otwartej na potrzeby pacjentów w każdym wieku i każdej sytuacji życiowej. Oczywiście, znajdą się pacjenci broniący się przed innowacyjnością, ale będzie to zdecydowana mniejszość. Pozostali docenią starania i szybko dostrzegą ogrom zalet.

Rozpocznij działania marketingowe już dziś

Marketing w zarządzaniu placówką medyczną jest Już wiesz, jak ważne są dla Twojej placówki działania PRowe. Wiesz również, w jak ogromnym stopniu nowe technologie mogą wpłynąć na jakość usług oferowanych w Twojej placówce i jakie mają znaczenie dla kreowania jej wizerunku. Zwróciliśmy Twoją uwagę na możliwości pozyskiwania pacjentów, jakie daje internet. Pora wykorzystać tę wiedzę i rozpocząć działania marketingowe, dzięki którym Twoja placówka wyprzedzi konkurencję. Rozpocznij od stworzenia strategii marketingowej. Określ mocne i słabe strony swojej marki. Stwórz charakterystykę swojego klienta i zdecyduj, w jaki sposób oraz gdzie będziesz się z nim komunikował. Zaplanuj działania public relations. Przeprowadź audyt swojej strony internetowej i zaplanuj jej optymalizację.

Przeanalizuj funkcjonowanie Twojej placówki, między innymi takie elementy jak: praca rejestracji, sprawność obsługi pacjenta, sposób komunikacji z pacjentem.  Ustal wraz z Twoim personelem zasady obsługi pacjentów, które będą przestrzegane. Skorzystaj z możliwości, jakie dają nowe technologie i usprawnij pracę placówki. Po wdrożeniu wymienionych działań obserwuj wzrost zadowolenia pacjentów. To najlepszy miernik sukcesu.

Formularz wysłany pomyślnie !

Nasz zespół już pracuje nad

przygotowaniem Twojej wersji Aurero.

Już za chwilę (zazwyczaj zajmuje to do 5 minut) na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz informacje niezbędne do zalogowania się do swojej wersji demonstracyjnej.

W międzyczasie, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dbamy o Twój cenny czas – jeśli chcesz porozmawiać z nami i dowiedzieć się jak możemy pomóc rozwijać Twój biznes, wybierz dogodny termin spotkania klikając w poniższy link:

https://calendly.com/urszula-strybel/aurero-demo-tour?month=2024-02
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.