12.2.2021

Rejestracja pacjentów online, czyli jak e-rewolucja pozwala zaoszczędzić pieniądze placówkom medycznym

Wróć do wszystkich wpisów

Czy 200 zł straty rocznie to dużo? A 20 000 zł? Wciąż nie robi wrażenia? A co jeżeli Twoja placówka traci rocznie ponad 1200 pacjentów, co przy średniej cenie za konsultację w wysokości 160 zł, może przełożyć się na 200 000 zł zaprzepaszczonego przychodu? To już jednak całkiem sporo, zważywszy, że takiej straty łatwo uniknąć.

Oczywiście wspomniane kwoty są czysto teoretyczne, gdyż często manager placówki nawet nie ma świadomości ile faktycznie pacjentów rocznie traci. W poniższym artykule postaramy się wskazać dwa kluczowe obszary działalności placówek medycznych, które można zoptymalizować za pomocą wprowadzenia internetowego systemu rejestracji medycznej.

Preferencje pacjentów dotyczące rejestracji medycznej w Polsce

Utrudnienia w kontakcie z rejestracją mogą być dla pacjenta prawdziwym utrapieniem. Dodzwonienie się w godzinach szczytu do niektórych przychodni graniczy z cudem. I o ile pacjent nie ma wskazanego specjalisty, to może zdecydować się na wybranie innej placówki. Takiej, gdzie być może nawet nie będzie musiał podnosić słuchawki. Gdzie strona internetowa jest doskonale opisana i istnieje możliwość zarejestrowania wizyty poprzez przeglądarkę, a nawet chat. Uważamy, że dbanie o komfort pacjenta powinno zaczynać się jeszcze przed pierwszym kontaktem.

Czy wiedziałeś, że w badaniach opinii przeprowadzonych w latach 2017-2019 około 6-7 Polaków na 10 chciałby zarejestrować się do lekarza specjalisty poprzez internet? Tymczasem przy telefonicznych zapisach chce pozostać tylko co 3 osoba. Tendencja ta będzie się nie tylko pogłębiała, ona całkowicie zdominuje w przyszłości sposób rejestracji pacjentów. Klienci już obecnie są przyzwyczajeni do wygody, a możliwość rejestracji do lekarza z dowolnego miejsca, okoliczności czy pory dnia, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, niewątpliwe wydaje się być atrakcyjną formą komunikacji i zwiększa szansę na finalizację decyzji.

Rejestracja medyczna online to wygoda dla pacjentów

Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom klientów. Ułatw możliwość umawiania wizyt. Rozwijaj nowe kanały kontaktu z pacjentami. Ustalanie terminów świadczeń zdrowotnych przez internet nie tylko pozwoli umocnić wizerunek nowoczesnej przychodzi, ale również zwolni zasoby ludzkie. Oprogramowanie medyczne, takie jak Aurero, pozwala na łatwą konfigurację systemu rejestracji pacjentów. By wystartować z rejestracją medyczną online wcale nie potrzebujesz już wielkich nakładów pracy oraz budżetu.

Wdrożenie aplikacji pozwoli zautomatyzować proces obsługi klientów. Program samoczynnie wyśle przypomnienia e-mail / SMS o zbliżającym się terminie wizyty lub informacji o jej odwołaniu. Badania opinii pacjentów potwierdzają, że Polacy oczekują takiej formy przypomnienia o terminie konsultacji. Usprawniona komunikacja pozwoli na zminimalizowanie “pustych wizyt” w kalendarzu.

Podsumowując. Wprowadzenie internetowej rejestracji oraz nowych sposobów komunikacji z pacjentem pozwoli Ci na:

  • Zmniejszenie ilości nieodebranych połączeń, co przełoży się na więcej umówionych wizyt.
  • Odciążenie zasobów ludzkich w rejestracji medycznej = uzyskanie lepszej jakości obsługi.
  • Zautomatyzowanie przypomnień o terminach wizyty lub ewentualnych zmianach ograniczy ilość “pustych wizyt”.

Przeczytaj 7 powodów, dla których lekarze i przychodnie stawiają na rejestrację pacjentów przez Internet

Oczywiście wprowadzenie rejestracji online nie zwalnia managera placówki medycznej od dalszej pracy nad optymalizacją. Na początek powinien zadbać o odpowiednie wdrożenie kadry. Konsekwentne wprowadzanie danych ze wszystkich źródeł rezerwacji jest warunkiem prawidłowego działania systemu (np. uniknięcia dublowania wizyt). To z kolei pozwoli na pogłębioną analizę preferencji pacjentów.

Analiza pracy placówki medycznej

Do tej pory zbieranie danych z wielu źródeł mogło być prawdziwą zmorą dla wszystkich prowadzących duże przychodnie lekarskie. Wdrożenie kompleksowego oprogramowania medycznego pozwala na automatyczne gromadzenie wszystkich tych informacji w jednym miejscu. Aurero pozwala jednym kliknięciem przekuć taką baza wiedzy o Twojej placówce medycznej na intuicyjny raport graficzny. Dzięki temu szybko i łatwo będziesz mógł odnaleźć obszary swojej działalności, które warto zoptymalizować by zwiększyć jej produktywność.

Jeżeli chcesz poznać wszystkie zalety modułu raportów zbiorczych przeczytaj artykuł Raporty zbiorcze w systemie Aurero. Nieocenione narzędzie do zarządzania przychodnią.

Tymczasem skupmy się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy, jaką można uzyskać z raportów oprogramowania medycznego. Zakładasz, iż średnia odbieralność połączeń w Twojej przychodni wynosi w okolicach 70%. Niestety, jak się okazuje, jest to wynik daleki od prawdy. Skuteczne połączenia nie przekraczają nawet 50%. Dodatkowo dowiadujesz się, że gro tych nieodebranych połączeń przypada na określone pory w różnych dniach tygodnia. Dzięki raportowi Call Center odnajdziesz największe braki personelu i zaplanujesz grafik zgodnie z potrzebami. Natomiast nieodebrane połączenia odzyskasz oddzwaniając.

Szacowany czas wizyty u Twojej najpopularniejszej specjalizacji wynosi 30 minut. W ten sposób ustalasz górną granicę 15 pacjentów dziennie. Z raportu wizyt wynika jednak, że najczęstszą usługą są konsultacje, a trwają one zdecydowanie krócej. Co więcej, dowiadujesz się, że największe obłożenie grafiku przypada na popołudniowe godziny w poniedziałek. Dzięki takiej wiedzy możesz przypisać krótszy planowany czas wizyty na usługę konsultacji, a na najbardziej oblegany termin powołać drugiego specjalistę.

To jest raptem kilka przykładów praktycznego wykorzystania wiedzy uzyskanej z raportów zbiorczych. Mamy jednak nadzieję, że w dobry sposób pokazują one jak wiele istotnych aspektów funkcjonowania Twojej placówki medycznej można usprawnić by zoptymalizować przychody.

Przeczytaj o darmowych narzędziach online, które pomogą usprawnić pracę przychodni i gabinetów lekarskich

Wypróbuj Aurero za darmo!

Wciąż obawiasz się wprowadzenia e-rewolucji w swojej placówce medycznej? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy możliwość wypróbowania oprogramowania medycznego Aurero przez 14 dni. Zupełnie za darmo i bez zobowiązań. Zobacz sam jak wiele może zyskać produktywność Twojej przychodni, dzięki udostępnieniu rejestracji pacjentów online oraz bieżącej analizie danych.

Formularz wysłany pomyślnie !

Nasz zespół już pracuje nad

przygotowaniem Twojej wersji Aurero.

Już za chwilę (zazwyczaj zajmuje to do 5 minut) na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz informacje niezbędne do zalogowania się do swojej wersji demonstracyjnej.

W międzyczasie, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dbamy o Twój cenny czas – jeśli chcesz porozmawiać z nami i dowiedzieć się jak możemy pomóc rozwijać Twój biznes, wybierz dogodny termin spotkania klikając w poniższy link:

https://calendly.com/magdalena-simko/30min?month=2024-07
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.