11.12.2019

E-recepta – czy na pewno wszystko już o niej wiesz?

Wróć do wszystkich wpisów

E-recepta – czy na pewno wszystko już o niej wiesz?

E-recepta to w ostatnim czasie najważniejszy temat w środowisku medycznym. Od stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Wiąże się z tym faktem wiele obaw. Obawy osób zarządzających gabinetem, czy przychodnią dotyczą przede wszystkim zmian, które potrzeba wprowadzić w placówce, aby lekarze mogli wystawiać elektroniczne recepty. Spora część personelu medycznego obawia się natomiast samego procesu wystawiania recept w nowej formie.

Czy jako osoba zarządzająca podmiotem medycznym wiesz już wszystko o e-receptach? Czy jako lekarz, przed którym postawiono wyzwanie wdrożenia się w nowy sposób wystawiania recept, chciałbyś oswoić się z tym tematem na potrzeby swojego gabinetu? Postanowiliśmy zebrać dla Was najważniejsze informacje i rozwiać wątpliwości w temacie e-recept.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czego potrzebuje Twoja placówka medyczna, aby lekarze mogli sprawnie wystawiać e-recepty
 • Jakie certyfikaty są wymagane i skąd je zdobyć
 • Jakie korzyści przyniesie wystawianie e-recept w Twojej placówce
 • Jak pacjent zrealizuje e-receptę
 • Jak wybrać najlepszy system informatyczny do wystawiania recept elektronicznych

Czego potrzebujesz, aby móc wystawiać e-recepty?

Oprócz systemu obsługującego wystawianie e-recept, niezbędne do uzyskania są również:

 • Narzędzie do podpisywania e-recept: certyfikat ZUS lekarza pobrany po założeniu konta na platformie PUE: https://www.zus.pl/pue; który jest również potrzebny do wystawiania e-Zwolnień. Alternatywnie: profil zaufany, podpis osobisty w e-Dowodzie Osobistym lub podpis kwalifikowany;
 • Dostęp do księgi rejestrowej, który można uzyskać na stronie RPWDL;
 • Certyfikaty z RPWDL (Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą): certyfikat TLS oraz certyfikat WSS. Aby je uzyskać, należy podłączyć podmiot leczniczy do platformy e-Zdrowie – P1: https://rpwdl.csioz.gov.pl;

Testuj wystawianie e-recept w programie Aurero za darmo przez 14 dni

Jak podłączyć podmiot leczniczy do platformy P1 i otrzymać potrzebne certyfikaty?

Podłączenie podmiotu leczniczego do platformy e-Zdrowie – P1 jest niezbędne, abyś mógł uzyskać certyfikaty z RPWDL.
Podmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. (art. 56 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia).

W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy zarejestrować konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl. Aby otrzymać certyfikaty, należy skorzystać z udostępnionego na tej samej stronie wniosku.

Więcej informacji o certyfikacji podmiotu leczniczego w platformie P1 znajdziesz tutaj.

Po złożeniu wniosku, otrzymasz niezbędne certyfikaty TSL i WSS oraz Twój identyfikator w RPWDL, które są wymagane przez oprogramowanie do wystawiania e-recept.

Jakie korzyści z e-recepty?

Wdrożenie obowiązku wystawiania elektronicznych recept zamiast tradycyjnych – papierowych jest długotrwałym procesem. Wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony każdego podmiotu medycznego oraz aktualizacji lub zmiany oprogramowania, z którego korzysta placówka. Wielu zastanawia się, czy to w ogóle ma sens. Korzyści są jednak niepodważalne.

Główne cele systemu e-recepty określone przez CSIOZ, a jednocześnie korzyści to: ułatwienie procesu realizacji recept, ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów i eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept.

Wraz z wdrożeniem e-recept oraz e-skierowań na znaczeniu zyska również telemedycyna, dzięki realnej możliwości wystawiania recept przez lekarzy bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie.

Dla podmiotów leczniczych wdrożenie e-recepty przyniesie o wiele więcej korzyści. Oszczędność czasu, lepsza kontrola nad prawidłowością wystawianej recepty, zadowolenie pacjenta spowodowane przyspieszeniem procesu wypisywania recepty przez lekarza, zwiększenie bezpieczeństwa danych. Wszystko pod warunkiem, że twórcy oprogramowania dla gabinetu i przychodni zadbali o to, aby wystawianie recept elektronicznych odbywało się w sposób intuicyjny, z poziomu EDM, a sam system działał szybko i sprawnie oraz dbał o bezpieczeństwo gromadzonych danych.

Jak pacjent zrealizuje e-receptę?

Pacjenci w przychodni pytają: jak zrealizować e-receptę? Personel placówki jest zobligowany do udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Sam proces realizacji recepty elektronicznej jest niezwykle prosty:

 1. Lekarz w swoim systemie elektronicznie wystawia i podpisuje receptę
 2. Pacjent otrzymuje wydruk informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną: jako e-mail lub SMS z 4-cyfrowym kodem
 3. Pacjent w aptece okazuje wydruk informacyjny lub 4-cyfrowy kod z SMS oraz numer PESEL

4-cyfrowy kod recepty oraz numer PESEL to kluczowe i nierozłączne elementy, które musi posiadać pacjent, udając się do apteki w celu realizacji recepty. Pacjent nie zrealizuje e-recepty bez kodu. Nie zrealizuje jej także, jeśli posiada kod, ale nie ma przy sobie numeru PESEL, który jest swego rodzaju zabezpieczeniem.

Pacjent nie musi posiadać IKP (Internetowego Konta Pacjenta), aby mógł otrzymać receptę elektroniczną.

Kod recepty może zostać wysłany do pacjenta za pomocą SMS, o ile oprogramowanie, z którego korzysta Twoja placówka pozwala na wysyłanie wiadomości SMS do pacjentów.

Jak system informatyczny dla podmiotów medycznych ułatwia wystawianie e-recept?

Wybierając dla Twojej placówki oprogramowanie umożliwiające wystawianie elektronicznych recept, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów. Warto wybrać taki program, który umożliwia wysyłanie powiadomień do pacjentów za pomocą SMS. Jest to przydatna funkcja nie tylko ze względu na możliwość wysyłania przypomnień o wizycie, czy innych istotnych informacji. Za pomocą wiadomości SMS możesz wysłać również do pacjenta 4-cyfrowy kod recepty, który wraz z numerem PESEL umożliwi pacjentowi realizację recepty. Jest to wygodne zarówno dla lekarza, jak i dla pacjentów, którzy przecież nie rozstają się w dzisiejszych czasach ze swoimi telefonami.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę decydując się na oprogramowanie medyczne jest przejrzystość modułu EDM oraz jego liczne integracje z pozostałymi funkcjonalnościami systemu. Idealną sytuacją jest taka, gdy e-recepty są wystawiane bezpośrednio z EDM, a sam system działa szybko i intuicyjnie.

Poznaj Auerero – system dla przychodni i gabinetów, w którym w prosty sposób wystawisz e-receptę

Formularz wysłany pomyślnie !

Nasz zespół już pracuje nad

przygotowaniem Twojej wersji Aurero.

Już za chwilę (zazwyczaj zajmuje to do 5 minut) na podany przez Ciebie adres e-mail otrzymasz informacje niezbędne do zalogowania się do swojej wersji demonstracyjnej.

W międzyczasie, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dbamy o Twój cenny czas – jeśli chcesz porozmawiać z nami i dowiedzieć się jak możemy pomóc rozwijać Twój biznes, wybierz dogodny termin spotkania klikając w poniższy link:

https://calendly.com/urszula-strybel/aurero-demo-tour?month=2024-02
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz.